İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Set  Türk Hava Kuvvetleri Milliyet İşaretleri ve Bayraklar
Ölçek  1/72 - 1/ 48
Firma  Turquoise Decals
Set no  TD002
İnceleme  Özkan Türker

 

Memleketimizdeki modelcilerin  uzun zamandır ihtiyacı olan ama her nedense "havanda su dövmekten öteye gitmeyen projeler" veya kişisel yetenekler sayesinde yazıcılarda basılan birkaç özel çıkartma seti haricinde çıkartma bulmak neredeyse çok güçtür. Gerçi bu tür çıkartma setlerinin piyasada bolca bulunduğu dönemlerde de Türk işaretli uçak modellerinin sayısı hep sınırlı kalmıştır ya neyse... O ayrı bir makale konusu...

İncelememize konu olan çıkartma yukarıda da belirttiğim gibi bu malzemenin eksikliğini çekmiş iki modelci arkadaşın (Sinan Akdem ve Emre Demirkılıç) "ellerini taşın altına koyarak" oluşturdukları Turquoise Decals ' in ikinci seti. Çok daha önceden çıkan Türk Hava Kuvvetleri'nin modern numara setini hepinizin beşer adet alıp "stok"larınıza dahil ettiğine eminim ... !

Arkadaşlar uzunca bir uğraş sonucunda hazırladıkları çalışmayı (doğru bir kararla) dünyaca kalitesi benimsenmiş çıkartma üreticisi Microscale' e yollayıp - tabii bir miktar Dolarlarını da  - teslim almışlar. Çıkartma hazırlama işinin ne kadar zahmetli ve maliyeti çok (fire yüzünden) bir iş olduğunu içine giren bilir. Üstelik bir de çıkan ürünler "camia"nın yaratıcı yorumu olan "olmamış" ibaresini de yemişse o zaman seyir eyleyin gümbürtüyü... Neyse ki en azından bu çıkan set için söylenecek çok fazla olumsuz yorum olacağını sanmam olanlar da gereksizdir.

Set içinde 1/72 ve 1/48 ölçekli Kurtuluş Savaşı'ndan günümüze kadar kullanılmış Türk Hava-Kara-Deniz-Jandarma ve Polis Kuvvetleri ile bir dönemin bazı sivil/askeri hava araçlarına uygun milliyet işaretleri  bulunmakta. Bunların bir kısmı 1972'ye kadar geçerli olan kare şeklindeki işaretler . Bunlar kırmızı ve beyaz ayrı ayrı tasarlanmış ki bu uygulama güzel düşünülmüş. Bazı çıkartma setlerinde gördüğümüz hizalama-ortalama  probleminin set üzerinde olması engellenmiş. Bu sıkıntıyı modelcinin göz ve el becerisi ile halletmesi gerekiyor. Bu uygulamanın bir başka yararı da uçak fotoğraflarına  baktığımızda gördüğümüz standart olmayan uygulamaları da farklı boyuttaki beyaz-kırmızı kare çıkartmaları kullanarak yapılabilmesi. Örneğin metal boyamalı F-100D uçaklarında görülen beyaz çerçeve / kırmızı kare oranı normalden geniştir. Yine bazı Breguet XIX uçaklarında durum tam tersidir. Bu tipteki standart dışı uygulamalar için fotoğrafları etüd etmek gerekir. Kare işaretlerin haricinde modern yuvarlak milliyet işaretleri de set içinde tek bir film üstünde başarılı bir şekilde basılmış . Bayrak ve beyaz ay-yıldız çalışmaları da oldukça başarılı ve doğru biçimde verilmiş.

Çıkartma setinin yanında verilen uygulama listesi hangi çıkartma kombinasyonunun hangi uçakta kullanılacağını gösteriyor . Ancak daha önce de belirttiğim gibi mutlaka fotoğraflara bakarak kontrol etmekte fayda var.

Çıkartmaları henüz kullanmadım  o yüzden yorumunu kısa bir süre sonra ilave edeceğim . Ama Bay Microscale herhangi bir farklı uygulama yapmadıysa orada da bir problem yaşanacağını sanmam.

Bol Türk işaretli uçak modelleri görmek dileğiyle ...

Özkan Türker © 2005

 

Çıkartma örneği için Emre Demirkılıç'a teşekkür ederiz.

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.