KİTAPLIK

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Kitaplık

Magazine
Ahmet Dönmez

kaldığımız yerden devam...

Dergideki   en iddialı makale  ikisi renkli, toplam 7 sayfa ayrılmış Trumpeter’in 1/72  Tu-16’ sına ait yapım yazısı. Bu yazıyı okuyunca modelciliği bırakıp, yürüyerek ve manş denizini yüzerek  geçip,  İngiltere’ye gitmek sureti ile müellif beyefendi’nin tekkesinde mürit olmak isteği duyuyor insan. (Forumlarda ondan da “Keith Usta” , “Keith Baba” veya “Üstad Peckover”   diye bahsolunuyordur. Eminim bak…)

Gelecek günlerdeki sergi, toplantı ve Hava gösterileri de bir sayfada bildiriliyor. Classic Airframes’in Heinkel He51’i hakkındaki yapım makalesi  ile kitaplar ve   model tanıtımına ayrılmış iki sayfada yorumlar son derece gerçekçi. Ticari bir kaygu gözetilmediği için, bu tür tanıtımlarda alışık olduğumuz “ne şiş yansın, ne kebap” türünden yavşaklıklara rastlanmıyor.

Tüm bu yazılanlar ile de  yetinmeyip, figür ile ilgili başka bir makale ve Dernek ile ilgili çeşitli haberlerle  her yönüyle tıka basa  doldurmuşlar 31 sayfayı…

 

İlgi çekici başka bir  yayın  da, gene  İngiltere’de bir süre yayınlanmış  Plastic Kit Constructor: “PKC” isimli dergi. Yayın  hayatına 1983’de başlamış ve 1996 yılında  yayımı durmuş. (Sevgili Levent kulakların çınlasın, bu tür rezillikler İngiltere’de bile başa geliyor.) Gene A4  boyutunda yaklaşık 60 sayfa  ve genel olarak siyah beyaz fotoğrafların  ağırlıkta olduğu dergi, plastik model uçak yapımına ve yeni/eski modellerin tanıtımına odaklı. Ayda bir çıkıyor-muş.  Dergide yer alan   pek az fotoğraf boyut ve kalite açısından alışık olduğumuz diğer yayınlara oranla düşük kalibrede olsa da,  tanıtımı ve araştırması yapılan konulardaki ciddiyet ve dürüstlük zaman zaman can acıtıcı boyutlarda. Eğer bir üretici b.ktan bir kit  üretmişse,  yazar  arkadaş durumu net bir şekilde bu dergide ortaya koyuyor. 

Bu kritikler ağırlıklı olarak   model  yapılıp bitirildikten sonra yapılıyor. Yani,“inbox” review” denen, kutuyu açıp içine bakarak, modeli yapılmamış haliyle inceleyen türde değil. Böylece yazıyı yazan  yapım aşamalarındaki sıkıntıları  ve bitmiş modelin durumunu   görebildiğinden, size de  nihai görüşünü aktarabiliyor

Elimde bu dergiden maalesef  1994-1995 yıllarına ait dört sayı  mevcut.  Genel olarak İngiliz modelcilere  yönelik makaleler (adını sadece bu dergi sayesinde duyduğum, pek az üretilmiş, garip biçimli,  H.P. Lovecraft  hikayelerinden fırlamışa benzeyen iki savaş arası uçaklar, İngiliz dominyonlarında görev yapmış ince bıyıklı zarif  beyefendilerin uçak önünde hatıra fotografları  vs. vs…)  bence çok detaylı hazırlanmış. “The Scottish Aviation” tarafından 1950 ortalarına üretilmiş bir askeri nakliye uçağı (twin pioneer)  hakkındaki  makale ve yetmezmiş gibi, bu uçağı vakuform olarak yapan bir modelcinin akıllara durgunluk veren maceraları  var.

Başka bir ilginç nokta dergideki “okuyucu mektupları” bölümü: Editöre yazılan mektuplardan, Birleşik Krallıkta yaşayan modelci profili konusunda üzücü bir fikir veriyor. Bunların en ilginci 38. sayıda yer alan, Dragon üretimi Messerschmitt Me P1101 modeli hakkında bir okuyucunun yazdığı mektup ve buna karşılık Dragon Şirketi Başkanı Bay Freddie Leug’un yazdığı mektup! (Dragon İngilizlerin “Milli Gururu” değil belki de, kim bilir.)  Ayrıca, her sayıda 3-4 sayfa, bir uçağın  fotoğraflı tanıtımına ayrılmış. Bu fotoğraflara  doğal olarak sıkı bir metin eşlik ediyor. Yani, derginin editörü Ron Firth “usta” bizlere ve özellikle modelcilikle ilgili internet sitesi  yöneticiliğine soyunanlara  “olm, bi uçaan   sekiz on fotoğrafını  basmakla olmaz bu işler!  Adam gibi oturun, fotoğrafını çektiğiniz cihazın neresinde ne olduğunu, neyin ne olduğunu  yazın, ciddi bir metinle destekleyin  yaptığınız işi …” diyor galiba. Neyse, otorite ve yöneticilerin kendi aralarındaki didişmeleri  aşağıdan Kasımpaşa’ya gidedursun, ben  batı dünyasındaki bu emek ve bilgi yoğun modelcilik birikimini  görüp imreniyorum.

Bu iki yayının da   bünyeye TRT’nin siyah beyaz   eğitsel  programları türünden zararları olsa da, sanırım  tedarik edilmesi gereken model avadanlıkları…Etkilenmemek mümkün değil.

İyi Modeller,

Ahmet  Dönmez

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.