KİTAPLIK

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Kitaplık

Luftwaffe Secret Projects, Fighters 1939-1945, Sick Walter - Meyer Ingolf

Midland Publishing 1997, 169+2 sayfa indeks, metin içinde resimler, İngilizce.
İnceleme : Ahmet Dönmez

Alman Hava Kuvvetleri için 2. Dünya Savaşı sırasında, çeşitli uçak ve motor üreticileri tarafından  geliştirilen, çoğu kağıt üzerinde kalmış jet av uçağı projelerinin incelendiği bu oldukça kapsamlı kitap 1994 yılında Almanca olarak “MotorbuchVerlag tarafından basılmış. Kitabın yazarı,  uçak motorları araştırma ve geliştirme projelerinde yer almış bir havacılık tarihçisi: Walter Schick. İllüstrasyonlar ise, Ingolf Meyer’ e ait. Fazla tanınmayan bu kişinin kitapta yer alan çalışmaları bence çok başarılı değil. Yer yer perspektif ve ölçek hataları olsa da, bazılarının üç görünüşü bile olmayan, sadece teknik özellikleri kabaca belirlenmiş ve hipotetik hesapları yapılmış hava araçlarını çizmek gibi bir iş hiç kolay değil.

Kitabın başında, önsöz ve girişten hemen sonra, uçaklarda kullanılan çeşitli cihazların Almanca ön kısaltmaları açıklayan bir teknik sözlük ve  metin içerisinde kullanılan  aerodinamik terimleri açıklayan bir notlar bölümü var. Örneğin  “ETC”nin “Elektriche Tragaervorrich vor Cylinderbomben” , “elektrik tahrikli silindirik bomba taşıyıcısı”  demek olduğunu öğrendim. (Model forumlarının sevilen konularından biridir değil mi?) Notlar bölümünde Alman  uçak üreticilerine  ilişkin kısaltmaların açıklanması da oldukça yararlı.

Al Albatros
Ao  AGO-Flugzeugwerke
Ar Arado
Ba Bachem
Bf   Bayerische Flugzeugwerke
Bücker
BV Blohm  un Voss
DFS Deutsche Forschungsantalt für Segelflug
Do Dornier
FA Focke-Aghelis
Fh Flugzeubau Halle
Fi  Fieseler
FK Flugzeubau Kiel
Fl Flettner
Fw Focke-Wulf
Go Gothaer Waggonfabrik
Ha Hamburger Flugzeugbau
He Heinkel
Ho Horten
Hs Henschel
Hütter
Ju Junkers
Ka Kalkert
Lk Klemm
Me Messerschmitt
NR Nagler-Rolz
Si Siebel
Sk Skoda Kauba
Ta Tank
WNF Wiener-Neustaedler-Flugzeubau
ZMe Zeppelin-Messerschmitt
ZSO Zeppelin/SNCASO

“Piston Motorun Zirvesi” olarak çevrilebilecek ilk bölümde çeşitli şirketlerin tasarladığı kimi zaman da üretebildiği yüksek irtifa/yüksek performans av uçakları yer alıyor. Dornier tarafından tasarlanan ve üretilen Do 335 ve türevleri, Henschel’in son derece zarif ve çağın ilerinde, Curiss XP55 “Ascender”i anımsatan P.75 i gibi tasarımlara yer verilmiş.

İkinci bölümde, tek kişilik jet uçakları, konunun kısa bir tarihsel gelişimi verilerek anlatılıyor. Bu gelişimin  Amerikan ve İngiliz tasarımlarını nasıl  etkilemiş olduğu görmek olası. Örneğin Focke Wulf tarafından hesapları yapılan ama  çizim masalarından öteye gitmeyen 4. tarafın “Flitzer” çift kuyruklu av uçağı ile, ilk uçuşunu 16 ağustos 1943 de yapan İngiliz  jet uçağı  de Havilland “Vampire” arasındaki benzerliği sezmemek imkansız.

İki veya daha fazla mürettebatlı daha ağır ve büyük jet avcı/bombardıma uçaklarından söz edilen 3 bölümde de bu benzerlik, veya  etkileşim göze çarpıyor. Messerschmitt tarafından-gene kağıt üzerinde- geliştirilen Me1099 savaştan sonra karşımıza Fransız yapısı Sud-Oust SO4050 “Vautour”  olarak çıkıyor.

Tek kişilik bir jet uçağı olmasına rağmen, tasarımın sıra dışılığı nedeniyle kolay üretilebilen, kullanımı kolay “halk avcı uçağı” üretimi için düzenlenen ihaleye ve sonuç tasarımlara ayrı bir bölüm ayrılmış. Dornier’in başlangıç çalışmalarının gösterir orijinal skeç oldukça ilginç. Radar teçhizatlı gece ve her hava şartı avcıları ile ilgili bölümün ardından, “Me262 sonrası-1946-47 için tasarımlar” adlı bölümde, savaşın süreceği düşünülen söz konusu yıllar için düşünülen, Savaşın son aylarında tasarımına devam edilen, hatta, bire bir modelleri üretilen tasarımlara yer verilmiş. Bunlardan, Focke Wulf Ta 183, Messerschmitt P.1101  gibi, savaştan sonra Sovyetler ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yeniden ele alınan ve seri üretimi yapılan, ileri yıllar için araştırma platformu olarak kullanılan uçaklar ve savaş sonrası havacılık endüstrisine etkileri geniş ve yetkin bir şekilde tartışılıyor.

Görsel malzeme göz zevkinize hitap eder kalibrede olmasa da, teknik açıdan yeterli  ve çok etkileyici bir araştırma olarak, Alman Hava Kuvvetleri meraklıları   ve havacılık teknolojisi ile ilgilenenlerin mutlaka edinmesi gerekli bir kitap. Hararetle tavsiye olunur...

İyi Okumalar

 

Ahmet Dönmez

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.