KİTAPLIK

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Kitaplık

Kitabın Adı  Çanakkale Denizaltı Savaşı
Yazarı  Otto Hersing
Yayın Evi  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Çeviren  Bülent Erdemoğlu
ISBN  978-9944-88-150-0
Yorum  Özkan Türker

 

Kitabın adına bakıp Çanakkale'de denizaltıların birbirleriyle düello yaptıklarını sanabilirsiniz. Ancak durum farklı. Anılarını kaleme alan Otto Hersing 1932 yılında yayınlanan kitabına Almanca "U-21 Çanakkale'yi Kurtarıyor" ismini verir. Buradan esinlenerek bizde yayınlanmış bu anılara da bu şekilde bir isim takılması "belki biraz da bezirganlık gereği" düşünülmüş olabilir.

Çanakkale Savaşı "Büyük Savaş" ın ilk perdesi sayılabileceğinden pek çok yeni teçhizat gibi denizaltının da ilk defa ve fakat ciddi bir silah olarak denendiği yer olmuştur. Mayın ve ağlarla engellenmiş geçilemeyen dar bir boğaz ve  yoğun bir deniz gücünün bir sonucu olarak bu yeni silahın denenmesi birçok  yeni açılıma neden olmuştur. Tıpkı Stoker'ın denizaltısı AE-2'nin  Boğaz'ı geçip Marmara'ya başarılı bir geçiş yapmasının  savaşın seyrine olan etkisi gibi, Hersing'in denizaltısı U-21'in kısa bir süreliğine geldiği Boğaz'da iki İngiliz savaş gemisini (Triumph ve Majestic)  batırması Türk tarafı için olumlu ama Müttefik güçler için büyük sorun yaratan sonuçlar oluşturdu.

Hersing Çanakkale Boğazı'ndaki bu büyük başarısını savaş boyunca devam ettirmiş. Akdeniz ve Atlantik'te pek çok gemi batırma vukuatı olan başarılı bir denizaltı komutanı olmuş. Kale gibi korunan Cebelitarık Boğazı'nı gündüz su üstünden geçebilecek kadar da gözü kara bir denizci olduğunu kanıtlamış. Anıları (gemisi U-21'e ithafen) 21 kısa bölümden oluşuyor. Türkçe çevirisi de orjinaline sadık kalınarak 21 bölüm halinde verilmiş. Ayrıca çevirmen Bülent Erdemoğlu'nun ve Zafer Toprak'ın tarihsel ve teknik denizaltıcılık ilaveleri ile kitap 126 sayfaya ulaşmış.

Tarih ve denizaltı hikayelerine meraklı iseniz  Hersing'in  anılarını okumanızı tavsiye ederim. İlginç hikayeleri ve önemli saptamaları var. Okudukça denizaltı modellerine doğru bir meyillenme de olabilir benden söylemesi...

Özkan Türker © Aralık 2007

 

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.