İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü


Kit

Vickers Armstrong WELLINGTON Mk 1c

Ölçek

1/48

Firma

Trumpeter

Set no

 

İnceleme

Tolga Ülgür


 

“Bu Çinliler de fazla oluyor artık” diye konuşmanın zamanı gelmedi mi sizce de?

Trumpeter’in ortaya çıkarak kimilerimizin model dükkanlarında görebileceğine pek ihtimal vermediği modelleri üretmeye başlaması açıkçası diğer üreticileri de uzun vadeli planlarını gözden geçirmeye zorlamıştır sanırım.

Özellikle büyük ölçekte izlediği agresif strateji birçoğumuzu başlangıçta şaşırtmıştı desem pek de yalan söylemiş olmam herhalde. Tabii bu kadar hızlı ve agresif hareket etmenin de bir bedeli var. İştah kabartan “Menu” nün yanında birtakım eksikler, dudak uçuklatabilen hatalar  ve zaman zaman ortaya çıkan özensizlikler. Şu ana dek bunlar birer Trumpeter klasiği olarak akıllarda yer etmiş olsa bile her yeni çıkarılan modelde kalitenin biraz daha iyileştiğini söylemek mümkün. Yapılan yanlışlara rağmen modelcinin seçimine sunulan ölçek ve  model çeşitliliğini bir arada değerlendirerek yargıda bulunmak rasyonellik açısından yerinde bir davranış sayılacaktır..

Ancak ben yine de süratin/hızın  birazcık düşürülerek konforun bir parça daha yükseltilmesini tercih etmekteyim nacizane olarak. Fiyat/ kazanç oranında belirgin bir iyileşme görmemiz zor olmayacaktır.

 Trumpeter 1/48 ölçek Vickers Wellington’ı çıkaracağını neredeyse 2 yıl önce ilan etmişti. Bu süre aslında Trumpeter standartlarına göre biraz fazla olsa da –adamların işi başından aşkındır şimdi- orasını fazla kurcalamayalım biz.

 Oldukça büyük boyutlardaki kutuyu eve sokmak için havanın kararmasını bekledim. Aksi takdirde bu boyuttaki kutuyu içeri sokarken ev ahalisi tarafından farkedilmem Kabine’de sıkıntılı anlar geçirmeme neden olabiliyor.

 Hazır ortalık sakin iken kutunun kapağını açıp baksak mı içine?

Jelatine sarmak suretiyle Plastik parçalar çizilme riski gibi birtakım dış etkenlerden korunmaya çalışılmış. Toplam 14 adet plastik çerçeve  bulunmakta kutunun içinde. Ben saymadım kutunun yalancısıyım; ama üzerinde 644 adet parçadan oluşmakta olduğu yazılmış. Bu kadar parçayı bir araya getirmek bir hafta sonu macerasını aşar bence.

Kutunun içinde ayrıca bir karton muhafaza içine özenle yerleştirilmiş şeffaf parçalar , metal iniş takım elemanları  ile erozyona uğratılmış bazı metal destek parçaları yer almakta.

 

Ilk olarak ölçeğin de etkisiyle oldukça iri duran gövde parçalarıyla başladım incelemeye.

Açıkçası etkilenmedim desem yalan olur. Wellington’a özgü kafesli iskelet yapı tüm gövde içinde detay olarak gayet başarılı olarak yansıtılmış. Özellikle yan camların iç tarafında bu özellik çok iyi bir görüntü veriyor.

Boyut konusunda hassas ölçümlerde bulunmadım. Doğru olmasını yada yanlışlığın minimumda tutulmuş olmasını temenni ederek yolumuza devam edelim.

Kokpit 24 parçadan oluşmakta .Buna tüm gövde boyunca devam eden koridordaki birçok parçayı da ilave etmek lazım. İç kısım oldukça detaylı netice itibariyle.

Gövdeden sonra sırada uzun kanatlar var. Klasik yapıda sağ/sol ve alt /üst olmak üzere 4 parçadan oluşuyorlar.

Benzer bir övgüyü de kanatlar almakta. Kanat yüzeyinin “fabric” kaplama detayı gerçeğe oldukça yakın .Hatta çok hoş..

Kanatlardaki flaplar ile dümen ve yatay stabilizatörlerin oynar kısımları ayrı parçalar olarak verilerek detay zenginliğine katkıda bulunulmuş.

Ve fakat her zamanki  hastalık burada da devam ediyor. Flapların iç tarafında yer alan belirgin kalıp itici izleri yine canımızı sıkacağa benziyor.

Hazır kanatlardan sözederken ,fazla uzaklaşmadan motor parçaları ile de ilgilenelim.

Motor ve kaportasının oldukça detaylı ve çok parçalı olduğunu tespit ederek tebessüm salmakta bir mahsur görmüyorum. Sonucun tatmin edici olacağı konusunda pek bir şüphem bulunmamakta. Ama yine de meşhur  “bu bir mekanik spor aslında ”klişesinin ardına sığınarak birleştirme/sıkıştırma  /yapıştırma  sırasında beklenmedik “Ana Kara Asya tuhaflıkları” ile karşılaşır mıyız kısmına hiç girmesek daha isabetli davranmış olur muyuz?

Motor / cowling ikilisi kıllanma kılavuzundan saydığıma göre yaklaşık 19 parçadan oluşmakta. Parça sayısı bu rakamla tutmuyorsa randevu almak şartıyla sayın konsolos ile görüşmek de alınacak aksiyonlar arasında düşünülebilir.

Kutudan PE olarak adlandırılan erozyona uğratılmış metal parçaların da çıktığını daha önceleri belirtmiştim. Bu parçalar iniş takım yuvalarının iç duvarlarında kullanılmak üzere tasarlanmışlar.Görünümleri de hiç fena değil.,

Kanatların gövdeye montajında uygulanan yönteme ilk anda bir anlam veremedim.Kutu şeklinde sağ ve sol kanat için verilen plastik parçalar o kanatları bir şekilde tutacaklarmış ama nasıl ? Bir şekilde mevzuyu çözmem gerekiyor..Böyle bir mekanizma tasarlanmasının nedeni gövde yanındaki pencerelerden içerideki nispeten kalın kalacak kanat bağlantı noktalarının görülmemesini istemek olabilir.

Wellington’ın karnında yer alan büyük bomba haznesinin açık yapılabilme opsiyonu var. Aksini düşünmek pek de hoş olmazdı.

Olur ya bomba haznesini kapalı olarak yapmak isteyen aceleciler  için bomba kapakları bölümü tek bir parça olarak da  verilmiş. Bu parçayı kullanarak bu büyüklükteki modeli “ot”a çevirmek mümkün. (ot un sindirim sonrası neye dönüşeceğini bildiğimize göre bence kapalı yapmayı düşünmeyelim bile )

Yani kapakların açık yapılması bence bir gereklilik. Zaten Müessese de bunun farkında .

Trumpeter oldukça detaylı ve hoş bir bomba haznesi üretmiş.Ancak yine maalesef ki bunca detayın arasında kalıp itici  izleri göze batmaktalar. Tatsız bir durum ; ve bunları gidermek de pek kolay değil. Tesviye sırasında detayların büyük bölümü kaybedilecek şüphesiz.

Bunu düzeltmek için para vermeye hazır olanlarımıza CMK bir güzellik düşünmeye başladı bile. Yakında arz-ı  endam eder “armament set “ adı altında pazar yerine.

Bomba haznesine birçok farklı kombinasyonda bomba eklemek olası. Yapım kılavuzunda bu ünite çok detaylı işlenmiş. Buraya yerleştirilecek mühimmat için iki ayrı çerçeve dolusu bomba parçası üretilmiş.

  Kokpit içerisindeki  gösterge paneli her zamanki gibi sandviç yöntemi ile oluşturulmakta. (Şeffaf parça ile baskı asetat yapıştırılıyor). Fakat bence piyasadan daha iyisi ile değiştirilmesi iyi olur. Pek iyi gözükmedi gözüme bu kısım. Ben Kont Eduard’ın buraya bir güzellik düşüneceğini umuyorum. Bu güzellik piyasaya verilmeden başlamayı düşünmüyorum bu kite açıkçası.

Şeffaf parçalar herhangi bir zedelenmeye karşı ayrı bir karton kutuda muhafazaya alınmışlar. Güzel, medeni ve de futurist bir düşünce.

Parçaların kalitesi güzel. Herhangibir distorsiyona rastlamadım. Bence gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

İniş takım dikmeleri  modelin de büyüklüğü ve ağırlığı düşünülerek metalden üretilmiş. İlelebet ve her şartta “garip ev tipi kapalı mekan korozyonlarına” maruz kalmadan modeli taşıyacağını ümit ediyorum. Bu parçalar içerisinde tekerlekler için birer pim de verilmiş.

Bu pim meselesi bende biraz fazla mekanik bir tat bıraktı ama neyse, bekleyelim görelim biz yine de.

Tekerleklerin jantları plastik parçalar birleştirilerek oluşturulmakta. Lastikler ise plastik yerine sert vinilden imal edilmişler. Bu vinil meselesi yukarıdaki mekanik tat ile birleşince hafiften bir iç sıkıntısına dönüşmeye başladı. Neyse karar sizin yine de.

Yirmi sayfadan oluşan yapım kılavuzu çok iyi.

Kolay anlaşılır  ve  çizimler gayet başarılı. Yapım kılavuzuna ilaveten parlak kağıda basılı  renkli bir boyama şeması da fiyata dahil. Bu şemaya bakılarak  kutudan çıkan ıslak çıkartmaların da yardımıyla  2 ayrı uçak bitirilebilmekte.

1-     40.ncı filo Malta 1941

2-     75 nci filo Norfolk 1941

 

Islak çıkartmalar henüz denenmeseler de iyi bir görüntü çizmekteler.

 Netice itibariyle Trumpeter’i  kutlamak gerek.Hiç akılda olmayan (aslında vardı da umutsuzluktan uçup gitmiş aralıklardan) bir modeli oldukça kaliteli bir şekilde ve de heyecanlandıran bir ölçekte üreterek camiaya kazandırdı.

Boyut olarak biraz büyük olsa da bundan şikayetçi değiliz. (2 B  yasasından faydalanıp buna yer açmak pek de imkansız olmasa gerek)

RAF  bombacılarına biraz olsun ilginiz varsa alınmasında fayda var, yok bunlar bana gelmez diyorsanız buyrun  o zaman Luftwaffe takılmaya devam ediniz.

 İyi modeller

Tolga ÜLGÜR

Kasım 2006

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.