İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  Vultee V-11
Ölçek  1/72
Firma  Azur
Kit no  A 039
İnceleme  Özkan Türker

 İkinci Dünya Savaşı öncesi modern  bombardıman uçağı fikrine göre V-1 modelinden üretilen Vultee V-11 ihraç modeli olarak hazırlanmış ve Amerikan Hava Kuvvetleri haricinde Çin, Brezilya, Rusya ve Türkiye tarafından kullanılmıştır. Zamanının modern uçaklarından biri olsa da savaşın başlaması ile hızla gelişen bombardıman uçağı çizgisinin gerisinde kalmıştır.

Alttan kanatlı,tek motorlu tamamı metal bir yapıya sahip uçağın kanatlarında dört adet makinalı tüfek, gövde içinde ve kanat altlarında  bomba istasyonları  bulunuyordu.

Azur tarafından çıkarılmış olan model gri yumuşak plastikten basılmış. Parçalar temiz, çapaksız ve ince içe detaylar işlenmiş.Kokpit parçaları çok sade olmakla beraber kit resin döküm parçalar ilave edilerek desteklenmiş.

Kanat üç parçadan oluşuyor . Kanat üzerindeki farlar kanatla birlikte verilmiş.

Resin parçalar kokpitin detaylandırılmasında önemli rol oynuyor. Döküm kalitesi oldukça iyi , parçalar temiz ve detaylı.

Kanopi iki farklı model olarak vaku-form şeklinde verilmiş. Kesilip yerine alıştırılması biraz tecrübe ve dikkat ister. Olası kazalara karşı yedekleri mevcut. Malzemesi kalın ve şeffaf. Bu kit içinde uzun kanopiyi maskelemek için hazır maske çıksa çok iyi olurdu...

Çıkartmalar oldukça temiz basılmış görünüyor. Model üç ülkenin uçağı şeklinde bitirilebiliyor : Çin,Brezilya ve Türkiye. Kit içinde ayrıca gövde altında ve  yanındaki camlar için ince şeffaf film verilmiş. Ancak bu camların kesilip yerine düzgün yapıştırılması oldukça titiz bir işçilik gerektiriyor.

Yapım kılavuzu temiz ve anlaşılır şekilde hazırlanmış, çizimler kaliteli.

Türk Hava Kuvvetleri boyama şeması.  Üst renk olarak yeşil alt renk için metalik verilmiş. Türkiye'ye gönderilen Vultee V-11GBT'lerin orjinal üst renginin Deluxe Orange  olması muhtemeldir.

 

Azure tarafından üretilen model kısa sürede tükenip seri dışı olmuş . Artık e-bay gibi açık arttırma sitelerinde bulunabilen nadir parçalardan birisi ancak Türk uçakları yapıyorsanız bulduğunuzda bir  tane almanızı tavsiye ederim.

Özkan Türker

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.