İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kİt  Spitfire Mk. IXe
Ölçek  1/32
Firma  PCM - Pacific Coast Models
Kit  no  32006
İnceleme  Özkan Türker

 İsmi model camiamıza yabancı gelecek bir firma olan PCM , Atlantik ötesinde faaliyet gösteren bir modelcilik firması. Özellikle İtalyan uçaklarına ait model kitlerinin satışını yaparak tanınsa da son zamanlarda kit üreticiliğine de soyunarak ve ilginç ürünler çıkararak adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Konu 1/32 ölçekli Spitfire MkIX  olunca Tolga ve ben pek fazla direnmeden siparişleri yollamış bulunduk. Henüz modeli tezgaha almamış olmanın huzursuzluğu  ile bari bir incelemesini yapayım dedim.

PCM  üretici bir firma olsa da kutu içersindeki malzemenin hiçbirisi kendi üretimi değil ( bize ne kadar ters değil mi?) . Kendi lisanlarından anladığımız kadarı ile plastik parçalar Sword, metal erozyon ve muhtemelen resin detay parçaları Eduard, ıslak çıkartmalar Cartograf tarafından hazırlanmış. Ayrıca tasarım ve çizimler de birçok farklı "usta"nın elinden çıkmış. Hani küçükken bize anlatılan bir hikaye vardır ya : Bu  tutmuş, bu kesmiş, bu pişirmiş diye giden aynen onun gibi bir üretim zinciri. Sonuç olarak kutusundan içindekilere kadar verdiğimiz o kadar dolara değdi diyebilirim. Kutumuz güzel  kapak resmine rağmen pek de üzerinde zıplanabilecek bir sağlamlıkta değil. İnsan Trumpeter ve Tamiya'nın kulaklarını çınlatmadan geçmiyor.

Plastik  parçalar gri sert bir plastikten imal edilmiş. Kanat ve dümenlerin firar kenarları oldukça keskin ve yer yer buralarda çapaklanma söz konusu .Genel olarak  Hasegawa'nın 1/32'lik MkV  kitinden yola çıkılarak MkIX tadilatlarının yapıldığını söyleyebilirim. Ayrıca panel ve perçinler içe işlenmiş. Farklı kanat, kuyruk ve filitre uygulamaları için çoktan seçmeli parçalar mevcut.

Resin parça setinde kokpit için parçaların yanı sıra kanat içindeki iniş takım yuvalarının detayları ilave edilmiş. Bu parçaların verilmesi oldukça güzel  çünkü Hasegawa veya Revell üretimi MkV-VIII  kitlerinde bu kısımlar oldukça zayıf detaylı kalıyor. İki farklı eksoz çıkışı yanında  iki farklı jantlı tekerlek seçeneği de iyi düşünülmüş. Ancak bizim gibi Türk Spitfire Mk.IX modeli yapmak isteyenlere ufak bir not ilave yapmak gerekiyor : Bizde kullanılan Spitfire MkIX'larda da standart  olarak dört dilimli jant olmasına rağmen bunlar kit içinde verilmemiş ! Biz  çözüm olarak düz kapaklı janta dört dilim açmayı  düşündük. Bakalım hayırlısı artık...

PCM  kokpitte kabartma detaylar vermesine rağmen bir de Eduard'a hazır boyanmış, bitmiş detay seti de yaptırmış. Seçim size kalmış. Ama kemerleri de ilave etmeleri çok  şık bir hareket olmuş. Ayrıca iniş takım dikmelerinin makasları da mevcut.

Şeffaf parçalar makul sayılabilecek temizlikte. İki farklı dikiz aynası vermeleri yine güzel hareket olmuş...

Boyama ve ıslak çıkartma yerleşimlerini gösteren çalışmalar oldukça detaylı ve güzel hazırlanmış.

Cartograf imalatı ıslak çıkartmalar çarşaf gibi iki büyük boy plaka üzerinde verilmiş. Baskı kalitesi  oldukça iyi ve altı farklı seçenek bulunuyor. Uygulamada da bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Yapım kılavuzu da görme sıkıntısı  çekenler için iri boyda hazırlanmış. Çizimler  temiz ve anlaşılır, içinde boğulmadan çalışılabilir. Ayrıca her aşamadaki renk bilgileri de ilave edilmiş. Ancak renk kodlarını veren herhangi bir tablo konulmamış. Bu kiti alan adam o kadarını da yapar  diye düşünülmüş sanırım. Bence de...

Sonuç olarak  yakın gelecekte başka markalardan çıkma ihtimali olsa da  eğer  bir 1/32 ölçek Spitfire MkIX  edinmek istiyorsanız bu kiti  öneririm.

Düzenleme : Tamiya tarafından çıkarılan muadil ile incelemesi yapılan kit tavsiye edilir olmaktan çıkmıştır. Yine de temin edip yapmak isterseniz galeri kısmından yapım hikayesini okumanızı tavsiye ederim. Özkan Türker - 07.05.2010

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.