İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  Supermarine Spitfire 22/24
Ölçek  1/48
Firma  Airfix
Kit no  7105
Çıkartma  3 seçenek
İnceleme  Tolga Ülgür

 

Airfix markasına, çocukluk dönemimdeki (70'ler) yegane markalardan biri olması sebebiyle, biraz daha hoşgörülü yaklaşma eğilimini korumuşumdur hep. Bu iyi niyetli yaklaşımım genellikle hayal kırıklıklarıyla törpülense de istisnalara da zaman zaman rastlamışımdır. Spitfire Mk 22/24 kiti de  işte bu istisnalardan biridir.

Aslında yeni piyasaya çıkan bir kit değil bu. 1996 yılında ilk kez   piyasaya çıktığında oldukça beğeni toplamasına rağmen, daha sonraları üretimin devam etmemesi nedeniyle etrafta bulunmaz oldu. İkibindört yılında Airfix bu kiti yenilediği kutu resmiyle yeniden piyasaya sürdü (Eski kutu  resmi bence çok daha iyiydi ama, yine de kabul edelim bu şekliyle).

Yeniden çıkarılan kit içerik olarak hiçbir değişime uğramamış durumda. Islak çıkartma seti dahi aynı şekilde korunmuş. Ben elimdeki eski üretim üzerinde incelememi sürdürmeyi istiyorum “ortayaşı geçirmiş adam ve de peşi sıra takip eden takıntıları” figürü çizmek istemesem de;

1/48 ölçekte Airfix dışında Spitfire  22/24 versiyonunu  üreten firma olmadı. Başkalarını bilemem ama Spitfire 22/24 üretilen en son versiyon Spitfire olmasının da yardımıyla tarafımdan “evde ,okulda, ofiste, tatilde”  hep bulundurulması gereken bir model olarak algılanagelmiştir.

Oldukça uzunca boyuttaki kutuyu açtığınızda karşınıza neredeyse  kutuyla aynı boyda tek bir çerçeve çıkıyor! Bütün parçalar bu tek çerçeve üzerinde. Bu nedenle kutunun da boyu uzamış. Airfix in 7105 nolu kutusunda toplam 90 parça mevcut.

Bu tek çerçeveye ilaveten bir adet şeffaf parça çerçevesi, neredeyse çarşaf kadar bir ıslak   çıkartma sayfası ile birlikte gayet güzel baskıya sahip bir yapım kılavuzu bulunmakta.

İçe detaylandırılmış kaliteli plastik parçalar, bilinen standart Airfix kalitesinin çok üzerinde. Oturma sorunu da pek bulunmamakta. Kolaylıkla toparlanacakmış gibi görünüyor.

Gösterge paneli dışa doğru kabartmalı bir yapıya sahip ve bu haliyle kullanılabilir sanki...Kanatlardaki flapların ayrı olarak verilmesi güzel bir ayrıntı. Gövde içindeki kokpit ayrıntıları da tatminkar, müdahalesiz devam edilebilir kanaatimce. Ancak görebildiğim kadarıyla, kafa dayama bölümünün bulunduğu parçanın gövdeyle tam örtüşmemesini baş sıkıntımız olarak sayabiliriz. (Mideyi rahatsız edebilir)

Tüm güzelliklerine rağmen yine de müdahale edilmesi gereken alanlar mevcut. Bunları tek tek incelemek faydalı olabilir. Şöyle ki:

Pilot koltuğu: Oldukça basit ve düz olarak kalıplanmış koltukta herhangibir detay bulunmamakta, piyasadaki destekleyici ürünler ile ikame edilmesinde fayda var(1)

 

Kokpitteki lövye: Bu parça da koltuk gibi özensiz ve de detaysız tasarlanmış.Hatta üst tarafındaki çember kısmının içi dolu olarak üretilmiş olması eksi puan kazandırmakta. Bunun da, ya tesviye edilerek iyileştirilmesi ya da, yedek parça kutusundan bulunabilecek başka bir parça ile değiştirilmesi mantıklı olacaktır.

 

Şeffaf parçalar: Plastik parçalara göre oldukça kalitesiz görünümdeler. Özellikle hareketli kanopi parçasında oturma sorunu mevcut. Mutlak surettte vakum bir ürünle değiştirilmesi gerekmekte. Yine şeffaf parçalar içinden çıkan Mk 24 de kullanılacak gövde altı kamera yuvası penceresi de kutuya geri itelenmesi gereken parçalardan. Hem parça iyi değil hem de bu parçanın yerleştirilmesinin iki ayrı gövde parçasının birleştirilmesi esnasında gerçekleşecek olması bir hayli sıkıntı yaratmakta. Bu nedenle bu parçadan vazgeçerek sözkonusu pencereyi başka bir malzeme ile simüle etmek normal bir modelcinin ruh sağlığı açısından yerinde olacaktır.(2)

Çıkartma seti.  Kutudan 3 ayrı uçak için çıkartma seti çıkmakta.Ancak çıkartmaların kalitesi pek iyi değil. Soluk ve kalın görünümlüler. Bunun  piyasadan bulunabilecek bir yardımcı çıkartma seti ile ikame edilmesi faydalı olacaktır.(3)

Kaporta üzerindeki silindir başlık çıkıntıları: Her ne kadar ben kitten çıkan sözkonusu parçalar ile devam etme niyetinde olsam da, formundaki çok ufak bir hatadan dolayı bu parçayı en doğrusu ile değiştirmek isteyenler olabilir. Bu parçayı Coopers Detail’in çıkarmış olduğu “Spitfire Mk22/24 engine rocker cover”  ürünü ile ikame edebilirler.

Özet olarak; bazı ufak tefek eksikliklerine rağmen oldukça başarılı bir kit  olarak tanımlayabiliriz. Standart Airfix kalitesinin bir hayli üzerinde olduğunu da ilave etmek isterim.

Airfix bu kitten başka  kanatlarda, kanopide ve burun hava alığında değişiklik yaparak Seafire 46/47 modelini de üretmişti. Aynı olumlu /olumsuz kritikleri söz konusu kit içinde yapabiliriz.

 

İyi modeller. 

Tolga Ülgür © 2005

 


(1) Ultacast'ın Spitfire için çıkarmış olduğu hem kemerli hem kemersiz resin ürünler mevcut

(2) Squadron'un Spitfire 22/24 vakum kanopisi mevcut.

(3) Hazır çıkartma seti olarak çok fazla seçenek yok. Piyasada bulunabilecek yegane set  Aeromaster'ın 48527 no’lu “The Last of the Legend –The far east Spitfires” adlı çıkartma seti.

Bunun dışında piyasada bulunabilen “RAF kod ve seri numara” çıkartmaları yardımıyla da bazı aksiyonlar da alınabilir.

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.