İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit P-47 M  THUNDERBOLT
Ölçek 1/48
Firma TAMIYA
İnceleme Tolga Ülgür

 

Tamiya iki senedir 1/48 ölçek P-47 serisi üzerine eğilerek  hoş ve enfes faaliyetlerde bulunmakta. Bu faaliyetler de beni fazlasıyla mesut etmekte. İlk çıkan P-47 D Razorback’in parça tasarımından, ileri modellerin de gelmekte olduğu rahatlıkla anlaşılmaktaydı. Nitekim Razorback’in ardından “damla kanopi” (Bubbletop) modeli  piyasaya çıkarıldı. Şimdi ise “M” modeli nihayet piyasada. Tamiya önümüzdeki yıllarda ufaktan bir kanat değişikliği ile “N” modelini de çıkarırsa hiç şaşırmayız. Böylelikle 1/48 ölçekte olabilecek en kaliteli P-47 serisi de tamamlanmış olur.

Tamiya “M” modelini bol opsiyonlu parçalar ile piyasaya sürerek P-47 tutkunları için çok önemli bir iyilikte bulunmuş durumda. Zira, önceki P-47D damla kanopi kiti ile “D30” ve “D40” gibi ileri versiyonlar için birtakım tadilatlar gerekiyordu. “M” modelinin gelmesiyle bu tadilatlara gerek kalmıyor. Bu çok hoş bir sürpriz oldu benim için.

“Komisyon arttırıcı” övgülerden sonra kutuyu açarak kiti incelemeye başlayabiliriz :

 

Her zamanki Tamiya özeni ile ambalajlanmış 6 adet irili ufaklı gri plastik çerçeve çıkmakta kutudan... Doğal olarak küçük bir şeffaf parça çerçevesi ile, iki parçadan oluşan çıkartma seti bu muhteviyata eşlik etmekte.

Çerçeveleri incelediğimizde, yakinen tanıdığım “damla  kanopi” D versiyonu muhteviyatı”-na ilave olarak “M” modeli için gerekli parçaların bulunduğu orta büyüklükte yeni bir çerçevenin iliştirilmiş olduğunu teşhis ettim. Bu çerçeve içerisinde yer alan bir düzine kadar parça ile gerekli değişiklikleri yaparak hem “M” hem de ileri “D” versiyonlarının yapmak üzere açılmakta serbestsiniz.

Gövde klasik olarak iki parçalı tasarlanmış. Farklı kuyruk kombinasyonlarına olanak sağlamak için de, gövde arka sırt kısmı iki ayrı parça olarak sunulmakta.

Kanatlar alt –üst, sağ - sol olmak üzere 4 parçadan oluşmakta.

Kanatlarda silahların bulunduğu bölüm ayrı bir parça olarak verilmekte. Bu parçanın ana kanat parçasına uyumunu önceki modellerden bildiğim için –mükemmel- kelimesini sakınmadan/sıkılmadan kullanıyorum.

Tamiya’nın P-47’lerinde kanatların gövdeye hatasız açı ile sorunsuz şekilde yerleştirilmesini sağlamak için tasarlanan  destek parçaları oldukça iyi iş görüyor.Kanatların gövdeye montajı hemen hemen yapıştırıcı bile gerektirmeyecek kadar başarılı.

“M” modeli için ilave edilen yeni çerçeveyi incelersek:

Bu çerçevedeki parçalardan en başta gelenleri, ecnebilerin “dorsal fin” tabir ettiği üç farklı tipteki  kuyruk yüzgeçleri  ve buna uygun gövde sırt bölümü.

Aynı sırt parçası üzerinde, tipine göre 3 ayrı dorsal fin kullanılabilmekte ki, bu da modelcinin elini oldukça güçlendirmekte.

 

Bunun dışında kokpitte bazı değişimler mevcut. Öncelikle D-28 lerden itibaren uygulama bulan düz zeminli kokpit tabanı için ayrı bir parça tasarlanmış. Bununla birlikte yan konsol ve gösterge panelleri ve hatta pedallar da ilave parçalar olarak sunulmuş.Kokpit detayı çok çok iyi. Zayıf kalacağı aşikar ıslak çıkartma kemerler yerine piyasadan temin edilecek  metal erozyon kemerler ilave edilerek yola rahat rahat devam edilebilir.

Motor kısmında da “M” modelinde farklılık gösteren motor için parça ilaveleri mevcut.

D-30 lardan sonra uygulama bulan kanat altındaki -compressibility flap-ların gösterildiği alt kanat parçacıkları da fiyata dahil.

Çok parçalı, ama hiç sorunsuz olan mükemmel kalitedeki kanat tasarımı neredeyse her P-47 modelinin yapılabileceğinin ipuçlarını vermekte.

Yeni nesil Tamiya P-471erde oldukça ileri mühendislik kullanıldığı aşikar. Detaylar son derece başarılı. Oturma sorunu diye bir şey söz konusu değil .Sadece gövde sırt kısmı yapılırken biraz dikkatli olmakta fayda var.

 

Motor kısmında detaylar iyi olmakla beraber yine de  abartmak isteyenler olursa ilave etmek için buji kablolarından başka bir şey bulamayacaklar bence. Ancak,bunların da yapım sonrası görünecekleri konusunda ciddi şüphelerim var.

Cowling flapları açık ve kapalı olmak üzere opsiyonlu tasarlanmışlar. 

Kutudan 4 ayrı tip ve/veya boyutta pervane çıkmakta.Bunlar: 

-Hamilton Standard

-Curtiss Electric 12 ft. 2 inch

-Curtiss Electric 13 ft. 1 inch

-ve “M” için 13 inch lik farklı bir  pervane daha...Bu geniş yelpaze seçeneği sayesinde tüm P-47’ler yapılabilmekte...

Kanatlardaki Flaplar açık / kapalı yapılabilmekte. Detay kalitesinin ne kadar iyi olduğunu tekrarlamama gerek yok artık…

Özellikle arka iniş takımının tasarımı takdir edilmeyi hak ediyor.

Ana iniş takımındakı jantlar kapaklı ve kapaksız olmak üzere 2 çeşit verilmiş.

Kutudan çıkan plastik çerçevelerden birinde oldukça geniş bir silah – bomba seçeneği de bulunmakta

 

Islak çıkartma seti yıllardır alıştığımız ve birkaç istisna dışında hep süregeldiği üzere oldukça kalın. Tamiya bu konuda nedense kendini geliştirme gereği duymuyor. Kutudan çıkan çıkartmalar ile 3 farklı uçak bitirilebilmekte. Yine de piyasaya yardımcı çıkartma setlerinin çıkmasını bekleyerek biraz oyalanmak bir opsiyon olabilir. 

Şeffaf parçalara gelirsek:

Genel olarak iyi denilebilir. Ancak özellikle hareketli parça biraz kalın bir yapıda sanki. Daha ince olsaydı mükemmel olarak tanımlayabilirdim.

Özetlemek gerekirse;

P 47M kiti ile Tamiya P-47 portföyünü neredeyse tamamlamak üzere. Geriye sadece “N” modeli kaldı, onun da 2006 sonuna doğru piyasaya çıkacağı beklentisine girebiliriz. Yukarıda bahsettiğim gibi kutudan çıkan yeni parçalar ile hem “M” modeli hem de “D30” “D40” gibi daha önce tadilatsız yapılamayan bazı “D” modelleri rahatlıkla yapılabilmekte. Başkalarını bilemem ama bu durum benim gibi bir P-47 düşkünü için oldukça heyecan verici. 

Üstelik son derece yüksek detay kalitesine yapımda sorun çıkartmama becerisi de  eklenince yapılmaması için bir neden kalmıyor sanki. Sanırım sadece P-47 filosunu barındırmak için ayrı bir dolap yaptırmam gerekecek..

İyi modeller

Tolga Ülgür - 2006

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.