İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit

Morane Saulnier MS-406 C1

Ölçek

1/32

Firma

Azur

Kit No

AB3201

İnceleme

Özkan Türker


Tarihçe :

Birinci Dünya Savaşı boyunca Fransız Hava Kuvvetleri'nin belli başlı uçak imalatçılarından olan Morane-Saulnier'in savaş sonrasında hızla gelişen askeri havacılık sanayiinde devamlılığını sürdürebilmek için tasarladığı bu uçak aynı zamanda firmanın ilk kapalı kokpitli, iniş takımlarını içine alabilen alttan kanatlı modeliydi. Ancak 1935 yılında uçurulan ilk modelin geliştirilmesi, imalata alınması o kadar uzun zaman aldı ki İkinci Dünya Savaşı'nın siren sesleri çalmaya başladığında Fransız Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1000 tayyare ancak girebilmişti . Ama uçak motoru konusunda İngiltere ve Almanya kadar iyi olmayan Fransızlar ürettikleri Hispano Suiza motora göre tasarladıkları bu uçaklar kısa süre içinde karşına çıkacak olan Me-109E gibi hasımlarının karşısında tutunamayarak beyaz bayrak sallayacaklardı. Uçağın hafif olabilmesi için özel tasarlanan duralümin kaplı kontraplak (Plymax) ve kısmen bez kaplamalı MS-406'lar Alman pilotları için "kolay lokma" oldular. Mevcut uçaklarının yüzde kırk kadarı hava savaşında kaybedilirken geri kalanların büyük kısmı yerde imha edildi. Savaş bittiğinde çok az MS-406 hayatta kalabilmişti. Ama bu arada Finlandiya ve İsviçre'ye verilen MS-406'lar üzerinde yapılan birçok değişiklik ile etkin biçimde kullanılabildikleri de görülmüştür. Türkiye'de bu uçaklardan 45 adet alarak kullanmıştır.

Model :

MPM'in yan firması olan AZUR daha önce çıkardığı 1/32 ölçekli Fransız uçakları serisine Morane Saulnier MS-406 katacağını  ilan ettiğinde bu kiti alıp yapmayı kafaya takmıştım. Kit çıkınca hızlı bir sipariş ile modeli edindim. Modeli Hannants'dan  istedikten yaklaşık 10 gün sonra elime geçti.

Model 1/32 ölçek olmasına rağmen kutu boyutları oldukça sınırlı ölçülerde yapılmış . Modelin bütün parçaları tek bir poşet içine konularak ambalajdan tasarruf edilmiş. Ancak bu tasarrufun sonucunda ön cam parçası tam ortadan ikiye ayrılarak kırılmış halde çıktı . Kutunun da çok sağlıklı yapıda olmaması (Trumpeter ve Tamiya'nın kulakları çınlasın) bu kırılmanın sebebi sayılabilir.

Modelin temel parçaları (64 adet) yumuşak gri  plastikten imal edilmiş dört  çerçeve içinde yer alıyor. Detaylar oldukça ince şekilde işlenmiş . Kalıp üretim tekniğinin bir sonucu olsa gerek (short-run) yüzeylerde düzensiz, hafif bir pürüzlenme mevcut. Çok ince su zımpara ile kolayca giderilebilecek bir ayrıntı.

Şeffaf parçalar oldukça berrak ve ince olarak elde edilmiş . Ancak yabancı bir yapım yazısında ön camın yerine oturmadığı ve genişletmek (!) gerektiği yazılmıştı. Adı geçen parça benim kitimde ortadan ikiye ayrılmış olarak çıktığı için mecburen bu testi yapıp gerekli işlemi yapacağım.

 

Modele ilave olarak verilen resin parçalar (13 adet) oldukça temiz ve detaylı olarak hazırlanmış. Kokpit için verilen metal erozyon parçalar (26 adet) içinde koltuk kemerleri gibi faydalı parçalar var. Çok parçalı ve göstergeli ön borda panelini oluşturmak için  metal,film ve şeffaf asetat üç parça verilmiş.

Model içinde verilen iki farklı uçak için ıslak çıkartma seti bulunuyor. Bunlar erken savaş dönemine ait Fransız uçakları. Ancak kısa zamanda daha farklı kullanımlara ait çıkartma setlerinin de piyasada görüleceğini tahmin ediyorum .

Yapım kılavuzu da oldukça temiz ve ayrıntılı hazırlanmış . Yine de bazı parçaların tam olarak nereye geleceği belli olmuyor. Parçaların iyi etüd edilerek yapıştırılmasında fayda var. Boyama şeması üzerine kullanılabilecek Gunze Sangyo boyalarının numaraları verilmiş. Fransız renklerini elde etme konusundaki güçlükler düşünüldüğünde Azur Bey bu konuda çok iyi bir boşluğu doldurmuş oldu... Ayrıca kutunun arka kapağında da renkli üç görünüş bulunuyor.

İnternette yaptığım araştırmalarda bu uçağa ait çok fazla yayın olmadığını gördüm. Ciddi sayılacak bir yayın ise 65 Euro  gibi oldukça iddialı bir fiyata sahip ! Zamanında Profil Publication'da çıkmış bir kitapçık var ama bulmak biraz zor. Sanırım Replic gibi Fransız modelcilik dergilerinde bu uçağa ait güzel detaylar çıkmıştır.

Birkaç olumsuz noktaya rağmen bu kitin bir "short-run" model olarak çok iyi "göründüğünü" söyleyebilirim. Model basit birkaç temel parça ile modelciye teslim edilmeden , neredeyse  hiçbir ilaveye gerek duymadan bitirilebilecek kapasitede ve bu ürün için talep edilen para da oldukça makul seviyelerde.  Daha önceki MPM bazlı modellerin yapım sürecinde yaşadığım krizleri bu modelde yaşamayacağımı sanıyorum . Bakalım , kısa zaman sonra göreceğiz...

Özkan Türker © 2005

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.