İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kİt

Gloster Gladiator Mk II

Ölçek

1/48

Firma  Roden
Set no  401
İnceleme  ÖzkanTürker

 

Tarihçe :

İkinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin son çift kanatlı avcısı olarak görev yapan Gladiator savaşın başlaması ile kısa sürede geri hizmete kaydırıldı. Fakat her ne hikmet ise Güney Afrika ve Orta Doğu'daki hava birlikleri için yeni bir parti Gladiator siparişi verdi. İkinci seri üretilen bu uçakların motor ve kullanımı  kolaylaştıracak  geliştirmeler haricinde görülür pek farkı yoktu.   Savaş Fransa'ya takviye olarak yollanan bir miktar Gladiator'ün sonu ise hüsranla sonuçlandı.

Deneyimli bir pilot ile ölümcül bir makineye dönüşebilen Gladiator'ler en çok Fin - Rus Savaşı'nda etkisini gösterdi. Finlilere destek için gelen İsveç Gladiator'leri ile birlikte Rus'lara karşı başarılı bir mücadele verdiler. Bu uçaklar iniş-kalkış için daha güvenli olan kızaklı iniş takımı kullanıyordu. 

Gladiator uçakları eğitim-irtibat gibi görevlerde de kullanılarak  İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar hizmet görmüşler.

Model :

Hiç Roden kit aldınız mı bilmem ama  kutuyu açınca İtaleri'ye benzer ince detaylarla bezenmiş bir kit karşınıza çıkıyor. İlk aklıma gelen " bir oturuşta bitiririm bunu ben"  şeklinde bir düşünce oldu. Kit iki krem rengi ve bir şeffaf  çerçeveden oluşuyor. Parçalar genel olarak detaylı ve temiz. Şeffaf parçaların diğerleriyle birlikte aynı torbaya atılmış olması biraz eksi puan  ama neyse ki bir şey olmadan kutudan ayırdım.

Model ince detaylara sahip ve yer yer ince çapaklanmalar da oluşmuş... Fakat bunların temizlenmesi çok büyük  bir zorluk çıkarmayacak gibi. 

Kokpit zemini bittiğinde görünmeyecek bile olsa detayları güzel.

Esas problem olabilecek kısım ise kokpit kısmında  görülen kocaman kalıp iticilerinin izleri. Bunların bir şekilde doldurulup tesviye edilmesi gerekli...

Normal iniş takımlarının  yanında kızaklı tip için de parçalar verilmiş . Ayrıca ahşap ve metal pervane seçenekleri de mevcut.

Motor oldukça detaylı ve pek çok minik parçanın bir araya getirilmesi lazım. Biraz sabır istiyor ama sonuç eminim buna değer.

Şeffaf çerçevede iki farklı kanopi ve ön borda paneli var. Bu panelin göstergeleri ıslak çıkarma olarak verilmiş ama göstergeler üzerinde herhangi bir rakam veya ibre yok sadece siyah yuvarlaklardan oluşuyor !

 

Yapım kılavuzu oldukça detaylı ve düzgün hazırlanmış. Boya kodları Humbrol olarak verilmiş . Ayrıca bir sayfa da kanat gergi telleri , anten ile ilgili çizimler var.

Islak çıkartmalar oldukça temiz ve detaylı basılmış görünüyor. Kalitesini ise kullanınca göreceğiz. Kit altı farklı boyama şeması ve uçağa ait işaretleri veriyor.

Sonuç : Çift kanatlı bir uçağın zorluklarını saymazsak piyasada bulunabilecek en kaliteli Gladiator kiti.

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.