İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kİt  USS Gato
Ölçek  1/144
Firma  Trumpeter
İnceleme  Ahmet Dönmez

 

Adını Meksika Körfezinde yaşayan ufak bir tür köpekbalığından alan  bu denizaltı sınıfı, Kendinden önceki hücum denizaltlılarına  kıyasla daha gelişkin dizel motorları ve aküler ile donatıldığından, daha uzun süreli görevlere  olanak sağlıyordu. Bin dokuz yüz kırk  yılından başlayarak 73  gato sınıfı denizaltı üretildi ve bunlar tüm İkinci Dünya Savaşı süresince  Japon donanmasına büyük kayıplar verdirdiler.  

Gato sınıfı üzerinde savaş süresince değişen şartlara ve gereksinimlere uyum sağlamak amacı ile muhtelif donanım iyileştirmelerinin  yanı sıra, teknelerin  renklerinden kule mimarisine kadar pek değişiklik yapıldı. Trumpeter tarafından 2006 yılında üretilen bu model, 31 Aralık 1941 de yani,  Pearl Harbour baskınından birkaç hafta sonra denize indirilen  SS-212  borda numaralı ilk  gato. Deneme seferinden sonra hemen Pasifik cephesine gönderilmiş ve savaşın sonuna kadar 13 devriye görevine çıkmış… Bin dokuz yüz kırk altı’da hizmetten çıkarıldıktan sonra,  1960 yılında da sökülmüş.  

Yaklaşık 95 metre boyunda ve 1825 ton ağırlığındaki bu sınıf denizaltılar  için sanırım 1/44 iyi bir ölçek. Bu durumda bile boyu 65 santim civarında…Eğer Revell tarafından daha sonra piyasaya çıkarılan 1/72 sini yapmak isterseniz ciddi yer sorunlarınız olacak demektir.   

Açık gri renkte plastiğe basılı 6 adet çerçeve kutunun dediğine göre 121 adet  parça içeriyor. Kule bölümü tümüyle ayrı olarak verilmiş. Bu sayede aynı tekneyi  1944  konfigürasyonlu  olarak  bir daha piyasaya sürmek olası. Bu yıl içinde de  bu şekilde kutulanmış olarak piyasaya sürüldü doğal olarak. 

Kutudan çıkan bu çok miktardaki parçanın büyük bölümü kule ve gövde kapatıldıktan sonra bir daha görünmeyecek biçimde içerde kalıyor ! İçteki basınçlı gövde, bu gövdeni sağlamlaştırma elemanları vs. Yinede, gövde içine konulmadan boyanmalarında yarar var.  Özellikle ön taraftaki oldukça büyük tahliye deliklerinden içteki gövde  görülecektir.  

Tek parça haşmetli boyutlarına rağmen gövde yanlarında herhangi bir distorsiyon, çarpıklık yok. Birleşimde sorun çıkaracak gibi görünmüyor.  

Güverte topu, pervaneler, lumbar kapakları gibi detayların kalitesi ve detay seviyesi son derece iyi.   

Kulenin iki  yanında yer alacak borda numaraları ve Amerikan Bayrağında oluşan ıslak çıkartma tabakası   şu anki duruşu ile fena değil, fakat beyaz olan borda numaraları siyah kule üzerinde sorun yaratır mı pek emin değilim.  

Kullanma kılavuzu her zamanki  gibi iyi hazırlanmış ve anlaşılır. Ayrıca A4 boyunda kuşa kağıda basılı bir boyama şeması da eklenmiş. Denizaltı bu dönemde pek de heyecan vermeyecek şekilde  boyalı olmakla beraber (koyu gri güverte ve siyah gövde) Bitirilip boyandığında oldukça ilgi çekici bir model olacağı kesin…. 

 

 

İyi Modeller,  

Ahmet Dönmez

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.