İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Set  P-47D Motor Detay Seti (Tamiya için)
Ölçek  1/48
Firma  Quickboost
Set no  48005
İnceleme  Tolga Ülgür

 

Model aksesuarları konusunda Çek’lerden yeni bir marka daha çıktı piyasaya ; QUICKBOOST:  www.quickboost.net

Çeşitli ölçeklerde rezin  detay  setleri üreten müessese  kısa sürede ürün portföyünü oldukça genişletiverdi.. Hatta bunu desteklemek için bir kampanya bile oluşturmuş durumda.

İnternet sitesinden ulaşılabilen e-mail marifetiyle yakın gelecekte çıkarılmasını dilediğiniz ürünün adını belirterek kampanyaya iştirak etmek mümkün. Eğer üretilmesini istediğiniz ürün seçilip de üretilirse ilk örneği adresinize bedava olarak (hediye canım işte) gönderilmekte.

Neyse bu kadar reklam yeter diyerek ürüne yakından bakalım.

1/48 ölçekli Tamiya P-47 D Razorback ve Bubbletop kitleri için üretilen  Pratt and Whitney R 2800 motor seti şık bir ambalaj içerisinde nihai tüketicinin beğenisine sunulmakta. (Portakal rengi iyi açmış ambalajı)

Albenili ambalajından soyduğumuzda iki adet gri renkli rezin parça ile karşılaşıyoruz.

Fazla cerrahi destek gerekmeden yerine yerleşeceğini umduğumuz motor bloku parçası ve bu parçaya ilave edilecek manyetoların yer aldığı minik parçacık.

Ana parçanın kalıp detayı gayet başarılı. Silindirlerin detayları çok iyiler . Yakından gören herkes şeytana uyarak kitten çıkan parça ile değiştirmeyi kolaylıkla düşünerek günah işlemeyi göze alabilir.

 

Benzer detay zenginliği ve kalıplama kalitesi diğer parçada da mevcut.

Parçalarda herhangibir çapak ya da istenmeyen unsur bana göre bulunmuyor.Umarım size göre de bulunmuyordur.

 

Detaylı “motör” dediğimizde olmazsa olmazlardan sayılan buji kablolarını yerleştirmek için karter kısmında uygun delikler müessese çalışanlarınca açılmış vaziyette. Bize kalan ise uygun telleri tedarik ettikten sonra uygun eğimlendirmeler eşliğinde bu deliklere yerleştirmekten ibaret.

 

Her ne kadar basit bir montaj aşamasına sahip olsa da , Avrupa birliği standartlarına sadık kalınarak gayet medeni bir prospektüs de hazırlanmış biz nihai tüketiciler için. Buralara bakınarak hatasızca kendi montaj sanayimizi kurabiliriz tezgahımızda.

Henüz uygulama şansım olmasa da ilk izlenim genç nesil olmasının da etkisiyle montaj konusunda pek bir sıkıntı yaşanmayacağı yönünde.

Aslında model bittiğinde “motör” kısmındaki detaylar pek de fazla göz önünde bulunmayacak olsa da detay meraklıları için yeni bir derya açılmıştır diyebiliriz. Fakat yaklaşık 6 Euro'luk fiyat biraz caydırıcı sanki.

Kendi web sitelerinden alışveriş imkanı olmasa da bilinen internet alışveriş sitelerinde kolayca rastlanabilmekte bu “Çek” beyefendilerin ürünlerine.

 

İyi modeller.

Tolga ÜLGÜR

Kasım 2006

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.