İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Set

P-40B Kokpit Detay Seti (Trumpeter kiti için)

Ölçek

1/32

Firma

CMK

Set no

5005

İnceleme

Özkan Türker


Trumpeter favori ölçeğim 1/32'de  P-40B çıkardığında çok sevinmiştim. Uzun yıllardır modelcilerin merakla beklenilen bu kitle ilgili ilk inceleme yazıları internette yayınladığı zaman ise bu sevinç uçtu gitti. Kitte bulunan birçok kusurun içinde düzeltilmesi en zor  ve en önemli hata ise kokpitin olması gerekenden çok daha yüksek verilmiş olmasıydı. Bu konuda çıkan uzman yazılarına göre durum Trumpeter'in kalıplarını hatalı bir çizimi temel alarak hazırlamasıydı. Sonuçta hızlı bir biçimde "yan sanayi" devreye girdi ve Cutting Edge ilk düzeltme setini piyasaya sürdü. Bu incelememize konu olan set ise CMK tarafından biraz geç olmakla birlikte arz edildi ancak diğer sete nazaran daha bazı noktalarda daha iyi netice alınacak gibi görülüyor.

CMK'nın seti : onaltı resin parça , bir metal-erozyon çerçeve içinde birçok detay parçası , bir ön panel için film ve bir adet şeffaf parçadan oluşuyor. Metal parça içinde emniyet kemeri (USAF) de verilmiş.

Trumpeter'in kitinden çıkan yan panellerin CMK detay setindeki parçalarla karşılaştırılması. Kokpit sığ olduğundan verilen detaylar da olması gerekenden daha küçük olarak verilmiş veya hiç konulmamış.

Koltuk da bu hatadan yeterince payını almış durumda. Hem ölçek hem de detay açısından tatmin edici olmaktan çok uzak.

Koltuk minderi ve başlık ayrıca verilen parçalar. Boyama açısından kolaylık sağlar. Minder ise her uçakta olmayan bir ayrıntı...

Kokpitin arka duvarı ...

Metal erozyon parça setinde ön panel,kemerler,nişangah gibi modeli zenginleştiren detay parçaları mevcut.

Metal parça ile kullanılarak daha gerçekçi bir borda paneli imal edebilmek için verilen film ve şeffaf arka parça.

Kanadın devamı şeklinde forma sahip taban parçası kit parçasına göre daha ince detay sahip.

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.