İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  F104/ F104 İçin Martin Baker Mk.Q7 Fırlatma Koltugu
Ölçek  1/48
Firma  Cutting Edge
Kit no  CEC38256
İnceleme  Ahmet Dönmez

       

Enjeksiyon modeller için resin detaylar ve konversiyon setleri  üreten “Cutting Edge” firması  çok geniş bir ürün yelpazesine sahip, sadece 1/48  uçaklar  için bile 350 nin üzerinde ürünleri var. Fiyatları benim ölçülerime göre biraz pahalı ve detay setlerinin bir kısmı  fazla “detay” olmasına rağmen doğruluk ve döküm kalitesi açısından  vazgeçilmez bir marka.

Hasegawa tarafından üretilmiş 1/48 F104  serisi için de komple kokpit setleri ve koltuklar üretmişler, incelediğim ürün  Avrupa ülkeleri ve özellikle Almanya için üretilen F104 lerde kullanılan Martin Baker GQ7 tipi koltuk. Bu  ülkeler için değişik görevlerde kullanılmak amacıyla modifiye edilen uçaklar daha ağırlaşmış ve  herhangi bir motor arızasında  çok çabuk irtifa kaybeder hale gelmişlerdi. Mevcut Stanley-Lockeed C2 koltuklar özellikle alçak irtifada uçaktan süratli bir ayrılış için yetersiz kalınca Alman Hava Kuvvetlerinde Kullanılan ve olumlu sonuç alınmış Martin Baker üretimi koltuklar tercih edildi.

Çok yaygın olarak kullanılan Mk.7 Serisi koltuklarda bazı değişiklikler yapılmıştı. Survival kit, emniyet kemeri bağlantı biçimi, baş ve bacak arasında bulunan ateşleme kordonları.  Uçaktaki  mevcut ray ünitesi ile  bağlantı noktalarının kullanılma zorunluğu koltuğun  uzun ekseni boyunca  kısaltmayı gerektirdiğinden içinde paraşüt bohçasının yer aldığı pleksiglass sırt bölümü daraltıldı. Diğer Mk.7 serisi koltuklarla kıyaslandığında bu yüzden GQ7 daha yassı, yanlara doğru daha geniş görünmektedir.

Koltuk  koyu gri renkte resinden emniyet kemerleri  ile birlikte,  ufak bir parça üzerinde baş üstündeki ve bacak arasındaki ateşleme kordonları ayrıca dökülmüş olarak geliyor, kordonların arasında temizlenmesi gereken ufak bir bölüm  hariç, temizlenmesi gereken hiç bir yeri yok. Kemer ve  beş nokta tutuşlu toka da dahil her noktası  son derece detaylı. Hiç bir hava kabarcığı  görünmüyor.

F104 modelinin kokpitini   masrafsız ve zahmetsiz olarak  zenginleştirmek için ideal bir eleman olduğunu söyleyebilirim.

 

Ahmet Dönmez  - 2005

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.