İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Set   Ilyushin IL-28  Kokpit seti

 

Ölçek   1/72
Firma   Pavla
Set no   72033
İnceleme   Ahmet Y. Dönmez

Genel olarak Eski Sovyet uçaklarına yönelik 1/72 ağırlıklı detay setleri, koltuklar üreten, ürettiklerini de makul fiyatlara satan Çek  üretici Pavla tarafından,  Bilek / İtaleri  İl-28 modelleri için üretilmiş  resin detay seti, temelde aynı kalıp Trumpeter ‘in modeli için de  kullanılabilir. (Ben de onun için kullanacağım  zaten.)  Genel olarak oldukça eli yüzü düzgün bu modeli söz konusu detay seti kullanarak oldukça detaylı ve iddialı bir projeye dönüştürmek mümkün…

 

 

Altı parçadan oluşan kokpitte  en dikkati çeken, son derece detaylı, emniyet kemerleri ile birlikte dökülmüş, çok detaylı fırlatma koltuğu. Aynı  koltuktan öndeki beyefendi  için de verilmiş. Yan konsollar ile birlikte dökülmüş  kokpit tabanında modelde  ıskalanmış tüm detaylar  mevcut. Borda paneli, nişangah ve lövye ile bu bölüm tamamlanıyor. Kanopi açık yapıldığında çok göz alıcı durabilir.  Detay setinin asıl gerekliliği  Modelde tamamen boş olarak işlenmiş bombardımancı/radyocunun  bulunduğu, bütünüyle cam ön bölümde ortaya çıkıyor ! Bu bölümü yeteri kadar doldurabilecek; nişangah, devre kesici paneller, radyolar,  gürültü önleyici malzeme ile kaplı zemin ve çıkış kapağı içi  gene son derece detaylı. Geniş cam yüzeyler ve model üzerinde kolay bir tadilat ile açılabilecek kapak  sayesinde bu bölümdeki tüm detayları göstermek olası.

Detay setindeki  başka bir “yareye melhem” de tümüyle boş geçilmiş ön iniş takımı yuvası ve insanın içini bulandıracak kadar kalın ön iniş takımı kapakları. ( Aslında ana iniş takımı kapakları da son derece kalın ancak, bunları ince alüminyum veya sytren parçalar ile ikame etmek mümkün, herhalde bay Pavla burada sıkılmış ki, burayı bize bırakıyor.)  Bir miktar ince tel, sabır ve bu sette yer alan ön iniş takımı dikmesi  ile ön iniş takımını gerçeğe benzetmek olası.

Parçalar üzerinde  bir miktar çapak mevcut.  Fakat bunlar kolaylıkla temizlenebilecek cinsten. Parçaları köklerinden kurtarmak için de  çok fazla çaba gerekmeyecek  gibi. Ufak boyutlarına rağmen hiçbir eksik taraf bırakmadan son derece anlaşılabilir şekilde çizilmiş uygulama kılavuzuna, Humbrol ve Agama (bu markanın ne olduğunu hakkında bir fikrim yok, ama sinir kostümünüz uygunsa  “uzmanlara” sorabilirsiniz.) renklerinin verildiği bir parça kağıt daha eşlik ediyor.

Toplam 20 parçadan oluşan bu güzel ve kanserojen resin set,  Kırılmalardan mütevellit küfürleşmelerin önüne geçmek için, karton bir arkalıkla pekiştirilmiş, üzerinde fiyakalı Pavla  amblemi basılı şeffaf bir yarım kutunun içinde geliyor. Siz de görüp seviniyorsunuz.

 

Kısacası, bu Pavla’nın biz modelcileri düşünen, malzemeleri alınası, iyi bir  şirket olduğunu düşünüyorum.  Tavsiye edilir.

Ahmet Dönmez © 2005

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.