İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  Hamilton Standard, Cuffed (Manşetli) Pervane ve Burun
Ölçek  1/48
Firma  Ultracast
Kit no  UC48136
Fyatı  $ 8,55
İnceleme  Ahmet Dönmez
 

 

Kanada Firması “Ultracast” belirli modeller için genellikle 1/48 ölçekte ekzost, koltuk ,pervane, silah donanımı türü son derece yüksek kalitede resin detaylar üretiyor. Diğer üreticilere kıyasla fiyatları fena değil.  Fotograftaki detay seti, 1/48 P-51D kitlerinde kullanılabilir dört palli J-6523A-24 veya K-6523A-24 (Hangisi olduğunu bilmiyorum, pek umurumda da değil!) Hamilton Standard  Cuffed pervane ve burun kısmına ait. Aerodinamik direnç etkisini (drag) azaltmaya yönelik pallerin dibindeki bu manşetler  (cuff) savaş sonrası kullanılmaz oldular.  Tamiya ve Hasegawa kitlerdeki  ortak sorun pallerin ve manşetlerin  oldukça kalın ve uzun olması.

 Gelelim set’e: Tek tek  dökülmüş pervane palleri son derece ince. Bu palleri istenilen açı ile kullanabilirsiniz. Burun kısmı ise   ise söz konusu  modellere oranla biraz daha detaylı ve özellikle Tamiya da  daire biçiminde dökülmüş  pal yuvaları olması gerektiği gibi oval.(Bu sorun Hasegawa da yok !).      

Gereksiz gibi görünen bu detay setinin gerekliliğini, ancak Modeldeki parçalar ile kıyasladığınızda anlıyorsunuz. Eksiksiz ve doğru bir P-51D yapmak için yanıp kavrulan veya benim gibi yıllar önce hatırlanmayan bir nedenden ötürü pervanelerini kaybedenler için tavsiye edilir bir seçenek ….  

 Ahmet Dönmez - 2005

 

                                                             

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.