İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  Luftwaffe Uçakları için Emniyet Kemerleri
Ölçek  1/48
Firma  Eduard
Kit no  49002
İnceleme  Ahmet Dönmez
 

Uçak modelcileri için çok gerekli ürünlerden biri de enmiyet kemeri setleri. Yaptığınız herhangi bir ölçekteki uçak modellerinin kokpitlerinde hemen göze çarpan ve “olmazsa olmaz” ögelerden biri emniyet kemerleri. . Kaliteli enjeksiyon kalıp modeller  kokpit detayları açısından yeterli olmakla birlikte, koltuklar sıklıkla kemersiz olarak geliyor. Bazı üreticilerin sunduğu çözümler , (örneğin  Tamiya kitlerinde ıslak çıkartma olarak verilen kemerler veya “limited run” kitlerin kokpitlerinde resin detay setleri) genellikle  bu konuda yetersiz kalmakta.

 Ağırlıklı olarak  popüler her ölçekte (1/72, 1/48,1/32,1/35 “Photo Etch” metal erozyon detay setleri le tanınan Eduard Firması’nın ,  tek bir uçak veya zırhlı araca yönelik ürünleri olduğu gibi, standart kullanıma yönelik ürünleri de var. Bunlardan biri de emniyet kemeri setleri. Çeşitli ulusların üretimi uçaklar için hazırlanan bu setler  çok özel olanlar dışında  hemen hemen her uçak için kullanılıyor.

 Yukarıda fotografı görülen set Alman Hava Kuvvetleri  Av uçakları ağırlıklı olarak tasarlanmış. Büküm ve birleştirme  noktaları ile  hangi model uçaklar için kullanılabileceğini gösteren,  çok net kullanma kılavuzu ile beraber  geliyor. Son derece ince ve detaylı.  Önemli bir özelliği de parçaların boyanmış olması, Metal ve narin olan bu parçaları boyama derdinde de kurtuluyorsunuz.  Tamamlanıp bitmiş koltuğa kolaylıkla ekleyebilirsiniz.   

Bu kit aşağıdaki  aşağıdaki dönem ve modelleri  ayrı ayrı kapsıyor. Her birinden birer tane olmak kaydıyla 5  modelde kullanabilirsiniz. Listede verilen uçakların dışında mevcut referansları araştırarak başka kullanım yerleri de bulmak mümkün (örneğin erken dönem Me 109  kemerleri  aynı pilot koltuğunu kullanan   Me 110 larda da kullanılabilir)        

 A . 1935-1939 arası uçaklar

 B. Erken dönem Me 109 lar, He100 ve diğer  erken dönem uçaklar

 C. Fw 190 ve Ta 152 ve benzerleri

 D. Geç Dönem Me 109 lar

 E. Me 262 ve Ar 234

  Özetle;  Pek çok model projesinde  risksiz ve kolay detaylandırma için  edinilmesi ve kullanılması elzem bir   set.

 Ahmet Dönmez  - 2005                 

 

 

                                                             

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.