İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit  Accurate Miniatures A-36 ve P-51A kitleri için resin detay seti
Ölçek  1/48
Firma  True Details
Kit no  TD48481
İnceleme  Ahmet Dönmez

 

True Details tarafından hazırlanan bu detay seti 6 adet krem rengi resin parçadan oluşuyor.Radyo aküleri , koltuk ve zırh, ön panel, kokpit tabanı, sağ ve sol yan konsollar. Parçalar ile birlikte küçük boy, tek sayfalık bir uygulama kılavuzu de mevcut, bu kılavuzun bir tarafında oldukça anlaşılır şekilde parçaların yerleşme şemasın ve nerelerinin temizlenmesi gerektiğini anlatıyor, diğer taraf ta ise boyama şeması verilmiş.

     

Parçaların detay kalitesi çok yüksek değil,  dikkatle incelendiğinde detay setini yapanların söz konusu parçaları sıfırdan işlemek  yerine  Accurate Miniatures kitinin parçalarının basit ilavelerle kalıpladıkları anlaşılıyor. Radyo ünitesine ait  akülere (kit parça no  30)  sadece kablolar eklenmiş, kokpit tabanı (kit parça no 14) da benzeri şekilde elden geçmiş, bunlar modeli yapan kişinin de kolaylıkla yapabileceği şeyler aslında. Ön panel ise modelden  çıkan  ile tamamen aynı. Hatta Accurate Miniatures’in panelini kullanmak daha iyi sonuç verebilir. (Şeffaf verilen bu parça boyanır ve kutudan çıkan gösterge paneli  çıkartması  ilavesi ile çok iyi oluyor)  Yan konsollar nisbeten daha iyi, Orjinal parçalara oranla daha boyutlu görünüyor. Bu detay setinde en iyi parça koltuk denebilir, ince  ve emniyet kemerleri  ile dökülmüş, özenli bir boyama ile kokpitinizi diğer parçalardan daha fazla renklendirecektir.

 

Bu malzemenin  Bir “Super Detail Set”  olmadığı kesin. Bununla beraber, ilk defa resin bir detay seti kullanmak isteyenler, sorunsuz ve iyi detay kalitesine sahip bu model için fazla para harcamak istemeyenler veya sadece  koltuğu değiştirmek  isteyenler için fiyat/kalite oranı açısından son derece makul bir seçenek.   

 Ahmet Dönmez  - 2005

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.