İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kİt  Piper PA-18 Super Cub
Ölçek  1/32
Firma  Revell
Kit No  04208
İnceleme  Özkan Türker

Revell 2007 yılı başlarında yeni mamüllerinin listesini yayınladığında pek bir heyecanlanmıştım. Sivil hava araçları konusunda güzel boşluklar dolduran firma nihayetinde hem sivil hem de askeri türde binlerce kullanımı olan  Piper Cub sülalesinden bir modeli üretmeyi (hemde 1/32 ölçek )  de atlamamıştı. Aradan geçen birbuçuk yıllık süre sonunda nihayet modeli elimize alabildik. Geç oldu ama  kutunun içindekiler bunun ızdırabını hafifletmeye yetiyor.

 

Kutu içine doğru seğirttiğimizde  bütün parçaları ayrı ayrı naylon ambalajlar içersinde uyur bulduk. Parçaların  hepsi (şeffaflar değil tabii) beyaz malzemeden basılmış. Bu durum biraz göz yoruyor açıkçası. Özellikle incik boncuk aksamın detayı konusunu pek seçemiyoruz. Piper bez kaplama bir uçak olmasına rağmen Revell bu  detayı vermeden yüzeyleri desensiz ve neredeyse parlak olarak vermiş. Ölçek olarak bezin dokuması görünür mü derseniz tabii ki bu bizim sorunumuz değil.

Kanatlar alt-üst ve sağ-sol olarak gayet hoş şekilde verilmiş. Kanatçıklar alt kanat parçalarıyla birlikte verilmiş ama hareket vermek arzusundaysanız ufak bir cerrahi operasyonla parçaları yerlerinden etmeniz mümkün.

Gövde tasarımı alaturka sağ-sol iki parça. Sera şeklindeki pilot mahallinden gövde içerisi görülecek cinsten. Özellikle gövde kapatılmadan muhakkak dış renge uygun bir astar renk ile takviye edilmeli.

 

Kokpit kısmına dair parçalar ... Fazlaca detay veren narin parçalardan oluşuyor.

Gövde içine gelen kabin döşemelerinde hafif çökmeler görülüyor. Montaj aşamasında gözden geçirilmeli.

İniş takımı parçaları...

Piper'ın motoru olabildiğince detaylı olarak verilmiş. Arzu ederseniz motor kaportasını açık pozisyonda yaparak bu detayı sergileme şansınız var.

Şeffaf parçalar oldukça parlak ve ince . Modeli yaparken berraklıklarını kaybetmemeleri için azami özeni göstermek şart. Özellikle yapıştırıcı buharı ve vernik dumanı gibi etkenlerden çok fazla etkilenecek parça var. Yapım aşamasında bunları bir şekilde izole edip korumak lazım. Bence modelin  "zırt" diyebileceği en önemli kısım burası. Çünkü aynı zamanda üst camların devamı olan uzantılar kanatların içine geçerek kiriş görevi görüyor. Düzgün yapıştırılıp kanat açılarının dikkatli verilmesi gerekecek. Artık onları yapım aşamasında göreceğiz.

Islak çıkartma seti dört adet uçağı kapsıyor. Bunlardan ikisi askeri ikisi sivil. Baskı olarak sorunsuz görünüyor. Kalınlık ve uygulama  konusu da umarım güzeldir.

Yapım kılavuzu Revell titizliğiyle hazırlanmış ama mutlaka önceden üzerinde çalışılması lazım . Özellikle kuruma sürelerini uyaran kocaman  saat sembolleri gözümüze batıyor.

Dört farklı boyama şemasına  ilişkin çizimler yeterli görünüyor.

Genel hatlarıyla ve fiyatıyla birlikte düşünüldüğünde makul bir model olarak tamamlanacak bir model olarak görebiliriz. Özellikle Türk modellerine ilgi duyanların askeri/sivil farklı uygulamalarda bulunabileceği bir model olarak stoklarınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.